Главная » Статьи » Мої статті

Що є хабарем? І яка різниця між ним та подарунком?

Сьогодні, дуже часто,  незаконна хабарна поведінка «прикривається» подарунком. Завдяки так-званим подарункам творяться свавілля чиновників, беззаконність суддів, хамство прокурорів, злочинність працівників ДАІ та подібні до цього випадки.

Для уникнення кримінальної відповідальності за дачу хабара та його отримання, варто чітко розрізняти, які дії є хабарництвом, а які є даруванням подарунку.

За загальним визначенням хабар це — гроші або інші матеріально цінні речі, котрі даруються посадовій особі для її стимулювання діяти в інтересах особи, що передає його. Дії з передачі і прийому хабара в Україні та інших країнах, протизаконні і підпадають під дію Кримінального кодексу.

Кримінальний кодекс України визначає предмет хабарної діяльності, а це - поведінка, що спрямована на отримання неправомірної вигоди. А це: матеріальні блага, послуги, пільги, одержані шляхом їх придбання за ціною,  яка  є нижчою від їх фактичної вартості, а також одержання кредитів або позичок, нерухомості чи іншого  майна з використанням при пільг чи переваг, не передбачених законодавством, а також схиляння вчинення посадовою особою незаконних дій через надання їй неправомірної вигоди.

Надання та одержання такого характеру послуг, пільг чи переваг кваліфікуються як злочин за ст. 364 КК України та карається штрафом від 4 250 грн. до 12 750 грн. А також карається позбавленням волі на строк від 3 до 12 років.

Суб’єктом одержання  хабара може бути службова особа. Суб’єктом ж пропозиції хабара є будь-яка фізична особа. Кожен із наведених суб’єктів несе кримінальну відповідальність за свої незаконні дії відповідно до норм Кримінального кодексу.

Особливо варто відзначити, що кримінальним злочином є також давання хабара ( ст.369 КК України)  за яке також передбачене покарання!

 

Законодавство України також передбачає можливість дарування подарунків, а саме, ЗУ «Про запобігання корупції» передбачає, що подарунком є - грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової.

Посадові особи можуть приймати подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, якщо вартість таких подарунків не перевищує одну мінімальну заробітну плату, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих з одного джерела протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів.

Обмеження щодо одержання подарунків:

Посадовим особам, забороняється вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв’язку із здійсненням такими особами діяльності, пов’язаної із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Законом, забороняється безпосередньо або через інших осіб одержувати дарунки (пожертви) від юридичних або фізичних осіб; передбачається кримінальна відповідальність ст.ст.354, 368, 369 КК України).

Отже, підсумовуючи можна зазначити, що ХАБАРЕМ точно є:

  • кошти чи інші блага, якими приховується незаконна поведінка;
  • кошти чи інші блага, якими нівелюється справедливість;
  • кошти чи інші блага, завдяки яким не надається послуга, що мала бути надана або надається не в той спосіб, як це передбачено чинним законодавством;
  • коли коштами чи іншими благами особі присвоюються невідповідна (завищина) кваліфікація, несправедлива оцінка, стаж, ранг і.т.п.;
  • коли коштами чи іншими благами  досягається незаконний чи позазаконний результат;
  • коли коштами чи іншими благами порушуються права  інших людей, а хабародавець набуває привілейованого становища;
  • коли вимагають добровільні пожертви, внески, які не мають нормативного підтвердження та перераховуються не на розрахунковий рахунок та без отримання відповідної квитанції;
  • коли подарунок становить вартість більше двох прожиткових мінімумів за рік.  

Очевидно, що хабарництвом не можна виправдовувати свою поведінку, оскільки це рано чи пізно завдасть комусь шкоди. Хабарництво – це зло, яке б’є кожного із нас. Тому активісти національного Руху "Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів", закликають кожного свідомого українця долучитися до Руху і разом будувати доброчесну та заможну Україну.

 

Рух «Ні хабарництву»

 

 

 

Категория: Мої статті | Добавил: serggula (23.11.2014) | Просмотров: 8500 | Рейтинг: 3.8/6
Всего комментариев: 0
avatar