Главная » Статьи » Мої статті

Хабарництво в Україні – шляхи його подолання

Україна отримувала багато історичних можливостей стати провідною та успішною країною. Ось і зараз ми стоїмо на порозі такої можливості. «Революція Гідності» – унікальне явище не тільки для нашої держави, але і для багатьох інших країн, які, можливо, ніколи не будуть мати такого шансу.

Одним із найбільших викликів, які стоять сьогодні перед «Новою Україною» є надзвичайно високий рівень корупції та хабарництва.

За даними Transparency International Україна, наша держава займає 142 місце серед 175 країн світу за рівнем сприйняття корупції.

І, дійсно, традиційно так склалося, що багато українців звикли давати хабарі ДАЇшнику, медику, освітянину, судді, прокурору, чиновнику, а останні не гребували тим, щоб приймати хабарі, а то й ще гірше – вимагати їх за ухвалення законних рішень.

За опитуванням Центру Разумкова щодо випадків, що траплялися з різними людьми, коли для того, щоб добитися реалізації своїх законних прав або рішення, що суперечить закону, доводилося давати хабара державному чиновнику?  Більша половина громадян України не просто стикалася з хабарництвом, а була змушена їх давати.

Звідси ми отримуємо нівелювання верховенства права у судах, незаконне виготовлення документів, випуск некваліфікованих спеціалістів, грубе порушення правил дорожнього руху. І внаслідок цього страждають всі, оскільки хабарництво – це зло, яке, рано чи пізно, б’є кожного із нас.

За різноманітними макроекономічними і політекономічними дослідженнями, корупція та хабарництво є найбільшою перепоною до економічного зростання і розвитку, здатною поставити під загрозу будь-які перетворення.

Протидія хабарництву і корупції декларуються одним із найголовніших завдань нової української влади. Дещо вже було в цьому напрямку зроблено, а саме 14 жовтня 2014 року Верховна Рада України прийняла серйозний антикорупційний пакет, де міститься Закон України «Про національне антикорупційне бюро», Закон України «Про запобігання корупції» та інші.

За відповідними законами мають бути створені нові антикорупційні органи: Національне агентство з питань протидії корупції та Антикорупційне національне бюро. Саме їхніми завданнями буде відловлювати хабарників на різних рівнях та ламати різноманітні корупційні схеми.

Варто зазначити, що окрім серйозних завдань, які стоять перед новоствореними органами, великий виклик є і для інститутів громадянського суспільства нашої держави. Для того, щоб антикорупційне законодавство запрацювало в повну силу, необхідно буде, щоб громадськість активно викривала хабарників, повідомляла про невідповідність способу життя корупціонерів, про конфлікт інтересів, про фальшиві дані в деклараціях та іншу необхідну інформацію. Адже справедливо показують дослідження, що найефективнішим інструментом подолання корупції є публічність та прозорість. 

Окрім того, сьогодні є величезний запит в тому, щоб громадяни України самі почали змінюватися, а саме перестали давати і брати хабарів. Очевидно, що процес подолання високого рівня хабарництва в Україні буде тоді успішний, коли він буде реалізовуватися і зверху, і знизу.

І цей процес самоочищення розпочався. Сьогодні в Україні діє загальнонаціональний Рух: «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів». Баченням Руху є максимальне подолання явища хабарництва в Україні через особистий приклад окремого громадянина. Мета національного руху полягає в тому, щоб залучити максимальну кількість жителів України, які в особистому та професійному житті не дають і не беруть хабарів та поширюють цю ідею у широких верствах населення.  

Активістами Руху цієї громадської організації було розроблено спеціальну Декларацію безхабарності, підписуючи яку особа бере на себе зобов’язання не давати та не брати хабарів у своєму особистому та професійному житті. Варто зазначити, що вже сотні українців підписали таку Декларацію, серед яких: В’ячеслав Брюховецький, Левко Лук’яненко, Патріарх Філарет, Андрій Садовий, Віктор Павлік, Мустафа Наєм, Анна Заячківська, Павло Шеремета та інші. Процес підписання  таких декларації продовжується і сьогодні.

Окрім підписання Декларацій, громадська організація «Ні хабарництву!» також реалізовує такі проекти як: Повідом про хабар, Безхабарний депутат, Молодь за доброчесність, безхабарна інфографіка, а також інші.  

Очевидним є те, що діючи свідомо та цілеспрямовано, українці зможуть вилікувати хворобу хабарництва. І це можна зробити через активні дії, такі як:

ознайомитися з новим антикорупційним законодавством, який дає багато інструментів для боротьби з хабарниками;

активно повідомляти про факти хабарництва;

запитувати всю необхідну інформацію про фінансування різноманітних проектів з бюджетів та реалізацію державних коштів;

відстежувати спосіб життя чиновників відповідно до їх декларацій (вони будуть у відкритому доступі);

повідомляти про будь-яку невідповідність зарплаті чиновника та стилю його життя;

і, звичайно, самим потрібно перестати давати і брати хабарі.

Ось такі, нескладні інструменти наявні сьогодні для нас, і якщо ними озброїмося то обов’язково переможемо нашого спільного ворога та побудуємо нову доброчесну Україну!

 

Старший аналітик  Transparency International Україна

Голова Руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів»

Сергій Гула

Категория: Мої статті | Добавил: serggula (03.12.2014) | Просмотров: 2565 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
avatar