Главная » Статьи » Мої статті

Хабарництво у ВНЗ. Як його здолати?

Вища освіта, часто, буває витокам явища корупції. З ранніх років студентів привчають давати хабарі, а вони, в свою чергу, приносять це у доросле життя як явище цілком нормальне та буденне. Як би це парадоксально не звучало, але абсолютна більшість студентів, засуджуючи корупцію, самі готові давати хабарі, Тому що так простіше.

Погляньте лише наскільки хабарництво знизило престиж та якість університетської освіти! Результатом хабарництва стають випускники - непрофесіонали, яким ми доручаємо власні справи, здоров’я та, подекуди, життя.  На противагу у Європі вищу освіту здобуваються не всі, багато обмежуться коледжами і при цьому має великі можливості працевлаштування. Для України ж вища освіта - це просто musthaveв режимі мейнстріму. Кажуть, якщо бажаєш процвітання країни, потрібно перш за все вкладати гроші та сили в освіту. І з цим неможливо не погодитися, адже саме в школах та в стінах університетів зростає майбутнє нації і те, якими вони виростуть, залежить в першу чергу від нас.

Щодо хабарництва, дійсно, ситуація надскладна, адже у ВНЗ вона прослідковується на всіх етепах - починаючи з подання документів абітурієнтами і завершуючи випускними іспитами. Оскільки всюди, де присутній людський фактор може бути замішане хабарництво, так вже склалося. Цікаво, що і студенти, і викладачі твердять, що корупція – зло, з яким потрібно терміново боротися, проте це залишається лише словами. Студенти зрозуміли, що власну лінь можна компенсувати грошима і залишитися безнаказним, адже притягнення до відповідальності за хабарництво студента, погодьтесь, величезна рідкість. Але ж псевдо-успішність гарантована! Викладачі ж, у свою чергу, хабарями намагаються забезпечити собі «приємний бонус» до заробітньої праці. Звісно,  сприяє поширенню цього ганебного явища і ситуація в країні – часи важкі, але ж менталітет потрібно змінювати вже сьогодні.

Міносвіти намагалося певним чином мінімізувати цей показник й із запровадженням Зовнішнього Незалежного Оцінювання у формі тестів цього частоково вдалося досягнути, тим не менш вступні іспити все ж залишаються «джерелом доходів».

Говорячи про практичні заходи протидії, варто починати реформи на законодавчому рівні, по можливості лімітувати суб’єктивний фактор про здачі іспитів, розглянути як варіант електронне тестування, звернути увагу на розкриття хабарницьких схем не лише в сфері підприємництва, а й в освіті.Ініціатива повинна виходити з Міністрества освіти і науки!

Як може студент індивідуально протидіяти корупції? Перше і найважливіше правило: НЕ ПРОПОНУВАТИ ХАБАРА САМОМУ! Це, повірте, вже 50% успіху. Завжди пам’ятайте про те, що згідно з Конституцією України (ст.53) та  Законом України «Про освіту» ст.3Громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних  навчальних  закладах  незалежно  від    статі,    раси, національності, соціального і майнового стану, роду  та  характеру занять, світоглядних переконань, належності до  партій,  ставлення до релігії, віросповідання, стану здоров'я,  місця  проживання  та інших обставин. Це право забезпечується:     розгалуженою   мережею  навчальних  закладів,  заснованих  на державній  та  інших  формах власності, наукових установ, закладів післядипломної освіти.

Ст.4зазначає, що Україна визнає освіту пріоритетною сферою соціально-економічного,  духовного і культурного розвиткусуспільства. Тому відповідно, хабар не передбачений рамками безоплатної освіти.

У випадку, коли викладач вимагає у Вас грошей, Ви, по-перше, можете звернутися до адміністрації Вашого університету зі скаргою, але будьте готові пред’явити певного роду докази. Це можуть бути аудіо- чи відео матеріали. Цілком можливо, що і там Вам не особливо зрадіють і ігноруватимуть, але не втрачайте надії.

По-друге, виходом є звернення до місцевого органу прокуратури чи навіть до Генеральної прокуратури. Контакти органу будь-якої області можна знайти на сайті http://www.gp.gov.ua/ua/ntldov.html

По-третє, альтернативою є звернення до громадських ініціатив та правозахисних організацій за допомогою. Вони зможуть проконсультувати Вас з приводу наступних дій та очікуваних результатів (Рух «Ні хабарництву! Я не даю та не беру хабарів!»).

Іншим засобом боротьби із хабарництвом можуть бути студентські ініціативи моніторингу корупції, тобто органи студентського самоврядування. Саме свідомі студенти зможуть тримати під контролем ситуацію в межах навчального закладу, так чином робити систему освіти більш прозорою, «децентралізовувати» владу, отримувати доступ до інформації та надавати захист студентам, які постраждали від вимагань.

Разом із тим, як варіант варто розглянути флешмоби, пікети та демонстрації. А з чого почалася Революція Гідності?Саме з демонстративного спротиву студентів. Тому такі ж методи не потрібно недооцінювати.

Важливу роль у боротьбі з хабарництвом у ВНЗ грають журналісти, оскільки поширена в пресі негативна інформація про викладача, професора, декана чи навіть ректора, підтверджена фактами,по-перше, різко псує репутацію людини, а по-друге, виставляє все на загал, провокуючи громадський осуд та застерігаючи інших від подібного.

Отож, як бачимо, у нас є над чим працювати, основне – бажання та мотивація. Необхідно зрозуміти всю глибину проблеми та взяти на себе особисто обов’язок спряти вирішенню проблеми.Так і формується нація – усвідомленням своєї важливості у системі.

Інна Дзиндра

Волонтер Руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів»

Категория: Мої статті | Добавил: serggula (02.01.2015) | Просмотров: 1198 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar