Главная » Статьи » Мої статті

Які подарунки може отримувати український чиновник за новим антикорупційним законодавством?

Наші чиновники, дуже часто, люблять отримувати коштовні подарунки, що, як правило, є нічим-іншим, як хабар. І, на жаль, ці «подарунки», рано чи пізно, призводять до невтішних наслідків: втрата власності, рейдерська приватизація підприємств, обкрадання державного бюджету, знущання над людьми при отриманні необхідних довідок, дозволів та інші подібні незаконні речі.

Щоб вирішити подібні проблеми з подарунковим хабарництвом та законодавчо врегулювати питання «отримання подарунків» чиновниками, Верховна Рада України 14 жовтня 2014 року ухвалила антикорупційний пакет, серед яких новий закон «Про запобігання корупції», який дає визначення, що таке подарунок, межі його вартості та спосіб його отримання.

Отже, за вищезгаданим нормативним актом подарунком є грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової.

Закону встановлює наступні обмеження щодо отримання посадовими особами подарунків, а саме не допускається:

 

  1. безпосереднє або через інших осіб вимагання, прохання, одержання подарунків для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб;
  2. посадовим особам забороняється приймати подарунки якщо особа, яка дарує, перебуває в підпорядкуванні такої особи.

 

Однак, чиновники можуть приймати подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, якщо вартість таких подарунків не перевищує одну мінімальну заробітну плату, встановлену на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих з одного джерела протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів.

Це обмеження не поширюється на подарунки, які:

1) даруються близькими особами;

2) одержуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси.

Саме в цьому, другому пункті вбачається найбільша загроза «узаконеного хабарництва», коли під конкретного чиновника будуть влаштовувати конкретні знижки в будь-який день та на будь-які товари. Саме це положення потребує серйозної редакції, а ще краще – ліквідації.

 

Також, варто відзначити, що нове антикорупційне законодавство передбачає, що якщо буде встановлено, що рішення, прийняте посадовою особою на користь особи, від якої вона чи її близькі особи отримали подарунок, такі дії вважаються такими, що прийняті в умовах конфлікту інтересів, а отже повинні такі рішення бути скасовані, а винні особи в незаконних діях повинні бути покарані.

Безперечно, позитивною ознакою є те, що нарешті законодавець вирішив врегулювати питання отримання подарунків чиновниками, їх розмір та спосіб отримання. Але є очевидним і той факт, що дані нововведення потребують серйозного доопрацювання, щоб уникнути будь-яких можливостей отримання «узаконених хабарі», через так звані подарунки.

 

Сергій Гула,

аналітик Transparency International Україна,

голова Руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів»

 

 

 

 

Категория: Мої статті | Добавил: serggula (09.03.2015) | Просмотров: 1421 | Рейтинг: 5.0/3
Всего комментариев: 0
avatar