Главная » Статьи » Мої статті

Як зафіксувати факт хабарництва?

Хабарництво в нашій державі стало розповсюдженим явищем, яке є загрозою гідному життю, справедливості у судах, розвитку нашої держави як демократичної та економічно розвинутою країни.  

За оцінками міжнародних організацій, Україна опинилася серед найбільш корумпованих держав, де хабарництво має масштабний характер.

Хабарництво – одне із найнебезпечніших кримінальних діянь, оскільки вчинюється, як правило, без свідків на шкоду всьому суспільству. Небезпека цього злочину полягає в тому, що він спрямований на незаконне збагачення посадових осіб через обкрадання інших, нівелює будь-які прогресивні реформи, призводить до низької якості освіти, медицини, адміністративних послуг і, звичайно, веде до підриву авторитету нашої держави у світі.

Зважаючи на небезпечність хабарництва, його поширеність у нашому суспільстві й необхідність боротьби з ним, варто виробити ряд інструментів, які дадуть можливість ефективно виявляти та протидіяти цьому явищу.

Найперше, варто визначитися, які дії є хабарництвом, а це:

 1. Пропозиція хабара
 2. Вимагання хабара
 3. Отримання хабара
 4. Передача хабара

Виявити конкретні факти  хабарництва - речові чи письмові докази - буває надзвичайно непросто, але можливо! І що найголовніше – дуже потрібно, оскільки, саме ми можемо очистити наше суспільство від злочинця-хабарника (ДАЇшника, прокурора, митника, чиновника, суддю інше).

Для виявлення фактів хабарництва потрібно звернути увагу на наступні деталі, які необхідно буде зафіксувати:

 1. сама подія хабарництва (час, місце, спосіб отримання чи дачі хабара)
 2. особа хабарника, того хто дає або того, хто приймає хабара
 3. вид і розмір хабара
 4. за які послуги, дії вимагають хабар
 5. додаткові обставини, які будуть корисні для виявлення хабарника

Правильне визначення цих обставин, ефективне та своєчасне їхнє документування дасть можливість покарати хабарника.

Ефективними способами документування (фіксації) хабара є:

 1.  Наявність диктофона. Особливо на попередній стадії домовленостей про хабар або його вимагання
 2. Отримання будь-якого письмового документа про вимагання або передачу хабара. Це може бути навіть проста записка
 3. Прихована камера. На сьогодні є достатньо багато способів приховано відзняти факт передачі хабара або його вимоги. Це може бути камера в звичайній ручці, запальничці, телефоні інше;
 4. Скористатися місцем, де вже наявні камери (публічні місця). Хабарника можна запросити в кафе, кінотеатр, супермаркет
 5. Використання особливих прихованих позначок на купюрах грошової одиниці. Щоб потім можна було довести, що саме Ви знаєте, які там купюри, і які там помітки знаходяться
 6. При передачі хабара заручитися підтримкою «прихованого» свідка, який може знаходитися недалеко від місця отримання, передачі хабара
 7. Повідомити про майбутню подію хабарництва в Національне антикорупційне бюро, Національне агентство з питань протидії корупції,  міліцію та прокуратуру

Зібраних вищезазначених доказів буде достатньо навіть для анонімного повідомлення про хабарництво. Закон України «Про протидію корупцію» передбачає можливість розслідування фактів хабарництва за анонімним повідомлення при наявності інформації про особу хабарника та деталей цієї незаконної події.

З хабарництвом можна і потрібно боротися. І вклад окремого українця є надзвичайно важливим. Це наша суспільна хвороба! І тільки ми її здатні вилікувати нашою активною доброчесною позицією.

Національний Рух «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів» закликає всіх українців долучитися до Руху та разом будувати нову, доброчесну Україну, де буде приємно жити нам і нашим дітям.

Аналітик Transparency International Україна

Голова Руху "Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів"

Сергій Гула

 

Категория: Мої статті | Добавил: serggula (22.11.2014) | Просмотров: 2369 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 1
avatar
1
Прошу додатково розяснити про використання прихованих засобів аудіо, відео та фото фіксації.
Хіба їх використання не буде розцінюватись як порушення закону? Особливо у випадку коли вони вмонтовані у інші речі такі як ручки, запальнички, тощо. І яи буде це належним доказом?
avatar