Главная » Статьи » Мої статті

Як протидіяти хабарним слідчим?

Нещодавно долучився до НАЦІОНАЛЬНОГО РУХУ «НІ ХАБАРНИЦТВУ! Я НЕ ДАЮ І НЕ БЕРУ ХАБАРІВ». Громадські активісти Руху вже піднімали тему хабарництва серед слідчих органів у статті «СЛІДЧОГО МОЖЛИВО ЗАСТАВИТИ РОБИТИ ТЕ, ЩО ВІН ПОВИНЕН ЗРОБИТИ І БЕЗ ХАБАРІВ». Дане питання не втрачає своєї актуальності і сьогодні.

Перша моя робота після закінчення Національної юридичної академії ім. Я. Мудрого – слідчий в системі МВС. Будучи закоханим у цю воістину лицарську професію, був вимушений з нею розстатися, оскільки не бажав ставати частиною корупційної машини і корчити із себе жертву системи. За рік служби встиг побачити морально скалічених колег, які навіть хизувалися один перед одним тим, які вони вигадали схеми хабарництва, «щоб і по закону, і грошенят зрубити».

Працюючи на посаді помічника адвоката, спеціаліста в антикорупційній громадській організації, я даю оцінку діям слідчих з позиції захисту людини від неправомірних дій слідчого. З радістю поділюсь своїм досвідом протидії незаконним вимогам неправомірної вигоди слідчими.

Стикнувшись із такими слідчими, які заробляють собі на життя хабарництвом, слід знати, з яким ворогом ви маєте справу, знати свої права.

Чинний КПК України визначає слідчого як службову особа органу внутрішніх справ, органу безпеки, органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, органу державного бюро розслідувань, підрозділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України, уповноважену в межах компетенції, передбаченої цим Кодексом, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень.

Із цього визначення випливає, що слідчі працюють у різних правоохоронних органах, мають різних керівників, які можуть на них здійснювати вплив, підкоряються різним внутрішнім наказам і розпорядженням, внутрішній «корпоративній культурі». Але все ж головною дієвою особою, яка може реально контролювати законність дій слідчого – це прокурор, який здійснює процесуальне керівництво у певній кримінальній справі.

Статус, права і обов’язки слідчого більшою мірою сконцентровані у ст. 40 чинного КПК України.

Забігаючи наперед, скажу, що слідчий, його керівник, – це все ланки довгого харчового ланцюжка. Коли слідчий отримує хабар, він повинен ділитися із своїм керівником. У противному випадку він за слідчого  - хабарника не відповідає і може віддати на розтерзання іншим правоохоронним органам.

Таким чином, обираючи, кому ви будете скаржитися на слідчого, який вимагає у вас неправомірну вигоду, то враховуйте вищесказане. Найкращим варіантом є звернення до антикорупційних громадських організацій, які нададуть вам всіляку підтримку, у тому числі правову, а також до уповноважених правоохоронних органів, які конкурують з тим органом, в якому працює слідчий – хабарник.

На сьогоднішній день, можна спостерігати розвал кругової поруки між правоохоронними органами (скандали СБУ з ГПУ, внутрішнє протистояння у ГПУ тощо). Отже, якщо у вас вимагає хабар слідчий системи МВС, податкової міліції, то звертайтесь до органу прокуратури. У них свої показники і ніхто не відмовиться вислужитись.

Якщо ви стали жертвою вимагання хабара слідчим прокуратури, то звертайтесь до СБ України або у генеральну інспекцію ГПУ, яку очолив незламний заступник Генпрокурора Давід Сакварелідзе (у них вже є гучні справи по прокуратурі Київської області). Якщо ви стали жертвою вимагання хабара слідчим СБ України, звертайтесь до військової прокуратури. Враховуйте, що в Україні створюються нові антикорупційні інституції, такі як Національне антикорупційне бюро України, яке боротиметься з високопосадовою корупцією, а з 2016 року планується створення Державного бюро розслідувань, тому повноваження у боротьбі з кримінально караною корупцією перейдуть до них. Користайтесь ситуацією, оскільки нині діючі органи з боротьби з кримінальною корупцією намагаються довести, що вони необхідні і проф. придатні, оскільки не хочуть позбавлятися ласого шматка пирога під назвою «боротьба з корупцією».

Отримавши вимогу, завуальовані натяки на передачу хабара слідчому, найбільш вдалою є техніка «айкідо». Ні, не треба нікого бити. Вона полягає у тому, що ви ніби прогинаєтесь під цю вимогу, як гілочка молодого дерева, не влаштовуєте бурхливих сцен, не ображаєте «крутого слідчого». Тобто, ви робити один крок назад, а потім атакуєте. Бажано мати при собі диктофон, маленьку відеокамеру чи інший пристрій, який зафіксує вашу розмову із таким слідчим. Вийшовши з кабінету, спокійно прямуйте до антикорупційної громадської організації, уповноважених органів, пам’ятаючи про конкуренцію між цими органами, і пишіть заяву про злочин, додавши до неї відео, аудіо матеріали.

Крім того, не слід забувати про свої права учасника кримінального процесу. Вони мають відмінності і залежать від вашого статусу у кримінальному процесі. Бажано їх прочитати у Кримінальному процесуальному кодексі України (глава 3. Суд, сторони та інші учасники кримінального провадження) перед тим, як йти до слідчого. Також треба вимагати, щоб слідчий чітко повідомив про ваші права. Не лінуйтесь і не бійтесь спитати все, що вам не зрозуміло. Більшість слідчих – хабарників користуються незнанням людиною своїх прав і обов’язків. Найкращим варіантом є залучення до кримінальної справи адвоката, навіть якщо ви є свідком. Адвокат, ознайомившись зі справою, зможе побачити, з чого зшита справа і на чому хоче «заробити» слідчий – хабарник.

Розглянемо найтиповіший приклад «заробітку» слідчого – хабарника.

         Так, у місті Енергодар Запорізької області, з метою одержання неправомірної вигоди слідчий запропонував громадянину М. передати йому неправомірну вигоду у розмірі 5000 грн. за не повідомлення останньому про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту).

         Слідчий – хабарник, знаючи з досвіду роботі, що ваги наркотичного засобу буде не достатньо для притягнення М. до кримінальної відповідальності (тобто слідчий завідомо знав, що М. насправді кримінальна відповідальність не загрожує і ввів його в оману), запропонував останньому передати йому грошові кошти.

         М. звернувся до правоохоронних органів і слідчого – хабарника було затримано на гарячому.

         Горе слідчий засуджений судом першої інстанції (справа № 316/546/15-к) за ч. 3 ст. 368 КК України (одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням влади та службового становища). На суді вчинення злочину слідчий пояснив маленькою заробітною платою працівника міліції, що призвело до тяжкого матеріального становища.

Вироком суду міліціонеру було призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на п'ять років з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах строком на три роки, з конфіскацією половини належного йому майна. Цей вирок засуджений оскаржив, але суд другої інстанції залишив його без змін.   

         Отже, чим ви гірші за громадянина М.? Будучи обізнаними про те, з чим маєте справу і як з цим боротись, треба лише ваша добра воля, рішучість, чітке внутрішнє переконання і негативне ставлення до корупції. Тоді негідник обов’язково сидітиме в тюрмі! Долучайтесь до Руху «Ні хабарництву!» і разом, ми точно змінимо нашу Україну на краще!

Борітеся — поборете!

Вам Бог помагає!

За вас правда, за вас слава

І воля святая!

Т.Г. Шевченко. Кавказ.

 

Олег Яковенко

 

Категория: Мої статті | Добавил: serggula (11.07.2015) | Просмотров: 1119 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
avatar