Главная » Статьи » Мої статті

Як протидіяти хабарництву в судах?

Чи не найбільшим викликом для сьогоднішньої України є становлення чесного та справедливого суду. Одним із найголовніших завдань після Революції Гідності є становлення верховенства права та незалежності судової гілки влади. Саме ці цінності є фундаментом для будь-якої демократичної держави. 

Суд справедливо вважається основним орган захисту прав людини та відновлення справедливості. Звертаючись до суду, ми очікуємо, що процес відбудеться чесно, а судді виконають свої обов’язки без зовнішнього втручання.

 Але, на жаль, часто, ми стикаємося із свавіллям людей в мантії, які ухвалюють злочинні рішення, отримавши за це хабара. В останні часи суд із інструменту захисту прав людини, на жаль, перетворився в засіб досягнення політичних та комерційних цілей.

У чому ж власне, проявляється корумпованість судової влади?

Найперше в тому, що звичайному громадянину, часто, для того, щоб реалізувати своє право на справедливий суд потрібно дати хабара судді. До того ж, в Україні, зокрема, поширена схема, коли адвокат, призначений державою на певну справу, виступає посередником між суддею та прокурором і переконує позивача/підсудного у тому, що іншого виходу, окрім хабара, немає. Хоча, насправді, це не відповідає дійсності. І варто розуміти, що подібна схема збагачує трьох, включно із нечесним адвокатом.  

В таких випадках виникає питання: «яким чином захиститися від хабарництва у суді»?

Найперше, потрібно почати з того, що нам не потрібно пропонувати хабара першому за вирішення конкретної справи, адже за це передбачена кримінальна відповідальність Кримінальним Кодексом (ст. 369).

Наступним кроком у протидії хабарництву є хороша ознайомленість із власними правами, зокрема 55 статтею Конституції України, яка гарантує кожному право на судовий захист. Окрім Основного закону маємо Європейську конвенцію з прав людини, де передбачено право на справедливий суд (ст. 6). «Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом».

Варто зазначити, що, у випадку, коли Ви не знайшли справедливості в українських судах, вищезазначена Конвенція дає можливість звернутися до Європейського Суду з Прав Людини, де можна належним чином захистити порушене право без хабарів.

Крім зазначеного, по  можливості, необхідно особисто вибирати адвоката, людину з високими моральними якостями, щоб унеможливити його змову з суддею чи прокурором.

Також, по допомогу необхідно звертатися до правозахисників, які чесно будуть відстоювати Ваші права в судах. Та можна звернутися до різноманітних громадських організацій, діяльність яких спрямована проти хабарництва у судовій гілці владі (напр.: ГО «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів». )

Особливо звертаємо увагу на необхідність звернення до прокуратури та до Національного антикорупційного бюро, коли Вам стали відомі факти хабарництва або коли у Вас вимагають хабарі. Законодавство передбачає можливість анонімного звернення, вказавши конкретні факти та особи хабарників і відповідні органи зобов’язані розслідувати відповідні випадки.

Ефективним методом протидії хабарництву в судах є можливість використання аудіо-, відео та фото фіксації всіх процесів, що відбуваються в суді. До прикладу, рекомендуємо Вам носити із собою диктофон, щоб фіксувати незаконні перемовини щодо хабарництва.

І особливим та дієвим способом протидії хабарництву в судах є активна громадянська позиція. Варто знати, що від судді-хабарника, як правило, страждають багато людей. Тому варто дізнатися у вашому оточенні хто стикався із недоброчесним суддею, і завдяки журналістам та громадським активістам Ви можете організувати публічну акцію перед судом чи прокуратурою з вимогою перевірити на доброчесність діяльності конкретного суддю.

Шановні українці, нам варто пам’ятати, що саме ми є тією необхідною умовою існування справедливого суду в нашій країні! Саме наша активна позиція та небажання миритися з хабарництвом в судах, дозволить нам перемогти зло хабарництва в судовій системі України та встановити надійний громадський контроль за діяльністю органів влади. Тому, закликаємо Вас долучатися до національного Руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів» та разом будувати Нову Україну.

 

Команда Руху «Ні хабарництву!

Я не даю і не беру хабарів»

 

 

Категория: Мої статті | Добавил: serggula (15.11.2014) | Просмотров: 984 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
avatar