Главная » Статьи » Мої статті

Антикорупційне бюро – які межі діяльності?

Закінчилася епопея із оранням першого очільника Національного антикорупційного бюро. Саме Артем ситник від сьогодні відповідальний і за дух і за склад Бюро. І чи не найголовнішим завданням є те, що новий правоохоронний антикорупційний орган не повинен перетворитися у каральний інструмент у політичних цілях. Спокуси перетворити його в кишенькового «бульдога», звичайно, будуть! І найперше у тих, хто займає найвищі посади у державі, а це: Президент, Голова Парламенту та Прем’єр.

Профільний Закон передбачає основні умови або базиси діяльності Національного антикорупційного Бюро, щоб воно стало незалежним органом. Критично важливо, щоб вже з першого дня діяльності Бюро будували свою роботи на визначених принципах, а це:

 

1)    Верховенство права. Не політична доцільність, чи прагнення комусь догодити має бути вказівником діяльності НАБу, а лише норми права – і тільки норми права. Радує те, що за спеціальністю Директор Бюро є адвокатом, тож пан Ситник має точно знати, що означає принцип верховенства права та як його втілювати на практиці.

2)    Повага та дотримання прав і свобод людини і громадянина. НАБ для людей і заради людей. Високі повноваження нового антикорупційного бюро не повинні затьмарити голови працівникам антикорупційного органу, щоб ставитися до людей зверхньо. Повага до особистості та до прав людини від початку кримінального провадження і до передачі справи в суд невід’ємне завдання для кожного працівника новоствореного органу.

3)    Законність! А інакше ніяк. Це можна вважати найголовнішим принцип сьогодні для НАБу! Надзвичайно важливо, щоб цей орган працював законно, дотримуючи найдрібнішої законодавчої процедури для того, щоб авторитет і довіра до НАБу була висока та стабільна.

  1. Безсторонність та справедливість та незалежність Національного бюро та його працівників. Немає ілюзій – на новостворений правоохоронний орган захочуть впливати та керувати, отримуючи необхідні результати. Дистанціюватися від всіх, особливо від Адміністрації президента – перше і головне завдання Директора бюро! Сподіваємося, що так воно і вийде.
  2. Підконтрольність і підзвітність суспільству та визначеним законом державним органам. Цьому органу дуже необхідний буде суспільний контроль. Керівництво НАБу має бути готовим, щоб звітувати за все і всім та бути максимально прозорою інституцією. А органи державної влади, особливо Рада та Президент мають мінімізувати свій вплив на новий правоохоронний орган.
  3. Політична нейтральність і позапартійність. Партії захочуть мати свій «контрольний» вплив на керівництво НАБу, особливо на директора, щоб забезпечити собі певний імунітет. Тому, тільки робочі і офіційні зустрічі із політиками, жодних персональних перемовин чи вечерь, жодних подарунків та привілеїв від будь-якої політичної сили, а особливо від правлячої. І за цим повинен голова НАБу дуже пильно слідкувати і присікати зазіхання партій на « взаємовигідну співпрацю».
  4. взаємодія з державними органами та громадськими об’єднаннями. Співпраця необхідна, особливо, коли в такій співпраці є критична необхідність. Поки НАБ не зможе самостійно ефективно діяти їм потрібна буде підтримка інших органів. А ще більше громадських антикорупційних організацій. Хто як не ГО «Transparency International Україна» дасть новому органу дуже якісну та корисну аналітику, хто як не ГО «Центр протидії корупції» розкаже про всі схеми розкрадання державних коштів у державних закупівлях, хто як не ГО «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів» розкаже про хабарників, які обкрадають і державу і звичайних людей, хто як не інші громадські організації поділяться своїм антикорупційним досвідом, що буде, безперечно, корисним для працівників НАБу.

Переконаний, що саме від нас, громадськості, буде залежати, чи стане Національне антикорупційне бюро незалежним та ефективним органом, що не буде виконувати політичні замовлення, а реально, не бутафорно, боротися з корупцією у вищих ешелонах влади!

 

Сергій Гула

Голова Національного Руху «Ні хабарництву!

Я не даю і не беру хабарів»

 

Категория: Мої статті | Добавил: serggula (27.04.2015) | Просмотров: 687 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
avatar