Всі новини » 2015 » Квітень » 16 » Олександр Сугоняко про хабарництво в банківській системі та не тільки
20:48
Олександр Сугоняко про хабарництво в банківській системі та не тільки

Олександр Анатолійович Сугоняко – заслужений економіст України, український політик, громадський діяч, президент Асоціації українських банків з 1993 р. Під час інтерв’ю Рухові “Ні хабарництву!” пан Олександр підписав декларацію безхабарності та поділився своїми думками про сучасні українські реалії.

 

- Олександре Анатолійовичу, як Ви вважаєте, чому хабарництво набуло масового характеру в Україні?

Масовий характер корупції визначається рівнем корумпованості вищого керівництва держави. Це тягнеться ще з радянських часів. Але начальство в Радянському Союзі боялося контролю КПСС. Потім КПСС не стало. Оскільки в атеїстичній країні люди не вірили в Бога, то втратився будь-який страх. Це головна причина розгулу корупції. В такій державі правитель – вітер, народ – трава. Люди, у яких немає ні земного, ні небесного страху, а лише страх перед начальством і любов до мамони, матимуть великі проблеми.

- У світлі нових тенденцій, зокрема, прийняття нових антикорупційних законів, як Ви думаєте, чи здатна українська влада вплинути на зменшення рівня корупції в Україні?

А у нас є українська влада? Справжня влада, з моєї точки зору, - це християнська влада. Тобто влада, яка боїться Бога. Нинішня влада боїться МВФ, боїться правди (і тому її ховає). Я не вірю в здатність влади. Янукович казав: “Почую кожного”. От і почув. А ці кажуть – поборемо корупцію. 

Я вважаю, що повстання на Майдані було духовним повстанням – боротьба проти зла, яке персоніфікував Янукович своїми діями. І от там, на майдані, корупції не було. Люди, які творили дух повстання – то люди честі і гідності. Там існує джерело подолання цієї корупції. Люди з Майдану розійшлися, але він залишився в серцях людей. В тих серцях корупції немає. А в крісла чиновників посідали люди з іншими серцями. От і все.

Це духовна проблема. Це не проблема правова, чи політична. Дехто казав, що ми можемо контролювати людей. Але хто може проконтролювати чиновника, якщо власна совість його не контролює? Красти з бюджету – це красти у мільйонів людей. За цей злочин немає прощення ні для того, хто краде, ні для його дітей, чи онуків. Він буде покараний. 

При цьому таку крадіжку вважають ще й вищим пілотажем – “я принципово не вкраду у людини, але я підніму ціни на електроенергію за рахунок того, що обленерго в моїх руках. І “обдєру етіх лохов на несколько десятков миллионов”. Це теж корупція.

Що таке корупція? Корупція – це коли чиновник мав би служити всім на спільне благо, а він перевертає це у власне корито. Це робить сьогодні більшість, починаючи від першої особи. У всіх там є, куди капає. 

Наша суспільна піраміда в Україні перевернута. Зверху мають бути люди святі, а в самому низу – з кримінальною психологією – бажаючі вкрасти, ті, які служать мамоні. А у нас – навпаки. Зараз, до речі, піраміда тріщить. Одну голову дракона відсікли, але натомість з’явились три – хитріші, але слабкіші. Люди це все бачать, розуміють. І ці голови полетять, якщо вони не стануть служити Богові і Українському народові. 
 
- Чи здатне українське суспільство перезавантажитись, щоб перестати давати хабарі чиновникам, лікарям, на дорогах, в університетах? 

Ви дивились фільм “Левіафан”? Дуже раджу. У фільмі зображений російський владний Левіафан (Біблійний персонаж – морське чудовисько), який має абсолютне панування. Коли я подивився цей фільм, то зрозумів, що Росія ніколи не здатна повстати проти свого Левіафану. У фільмі, крім влади, показані люди, які грішать. У Сковороди є фраза: “Я не Бог – я грішу, але я й не біс – я каюсь”. А ці люди – грішні і не каються. Через те, в них немає духовної сили, щоб повстати проти Левіафана, бо вони такі самі як він. Це люди, які знаходяться в площині зла. Тут перемагає той, хто сильніший у злі.

Без сумніву, в Україні є духовний потенціал для того, щоб змінити владу. Поміняти злочинців на доброчинців. Ще до Януковича існувала суспільна думка, яка не погоджувалася вибирати менше зло. Як можна вибирати лихо для себе, майбутніх поколінь? Ось мені сказали б: є брудна вода, пиво, самогонка – вибирай, що будеш пити! А я не хочу нічого з цього, я хочу чистої води. Готовність до змін в Україні є. Відповіді творчої меншини поки що немає.

 

- Чи стикалися Ви з хабарництвом в особистому житті? 

Я став депутатом в 1990 р. Не хотів, але примусили. Коли нам пропонували квартири в Києві, то 120 депутатів першого скликання відмовилися від такого дарунку. Я ж вів компанію під гаслом, що комуністи понабирали собі квартири, то не міг же я узяти.

Інший випадок трапився, коли я ще працював начальником вузла Житомирського районного зв’язку. До мене прийшов один голова колгоспу і приніс пів-кабана. Йому довелося тікати з тим кабаном...

Пізніше, коли я став депутатом, а потім президентом асоціації, мені ніхто нічого не приносив. І я нікому не давав хабара. Мені дуже пощастило. В принципових питаннях я називав речі своїми іменами. Бог милував від корупції, я не проходив цих спокус і не знаю що це. 
 
- Чи можна перевиховати звичку, щоб не давати і не брати хабарів?

Як тільки перестане брати начальство – перестануть брати громадяни. Образно кажучи, протягом року це явище знизу можна здолати, якщо вехи зміняться. Інакше бути не може. Якась частина населення зміниться, але визначальною є поведінка тих, хто зверху. До влади мають прийти  люди, які просто не здатні брати хабара.

- А як щодо банківської системи? Який там рівень хабарництва? 

Якщо курс падає, то рівень хабарництва зростає. Коли головою НБУ був Ющенко, то можу стверджувати, що централізації хабарництва за нього не було. Не виключаю, що воно було в низовій сфері. Але воно не доходило до верху, не було системним.

За Арбузова і Януковича це була система. Банк міг вирішити свою проблему тільки через хабар. За Ющенка керівництво Асоціації українських банків добивалося рішення різних питань. А за часів Януковича банки повністю втратили відчуття спільності. Стало зрозумілим, що вирішити проблему можливо тільки за рахунок хабара.

Нещодавно ми всі спостерігали за виступом Гонтарєвої в парламенті. Після нього мені стало зрозуміло, що парламенту в Україні немає і Гонтарєва – не керівник НБУ. Ми страшно впали в людській якості тих людей, які представляють наші державні органи. Деградація влади відбувається через деградацію особи при владі. Це так, начебто шашіль виїдає дерево. Остов є, а серцевини немає. Державні структури є, але вони зовсім не виконують належні функції.
 
Тому маємо ситуацію, коли, з одного боку, відбувається роз’їдання державних інститутів, а, з іншого боку, в самому суспільстві зріє великий потенціал пасіонарності, творення зовсім іншого суспільства на інших засадах. Я це бачу і чую. І тут без Бога ми нічого не зробимо. Але слава Богу, що Він присутній в цих процесах. 

- Що може поміняти ці правила гри, які Ви назвали? 

Правила гри в межах чиновницького кабінету ніщо не змінить. Я вже десь писав на цю тему, що наявна система влади є антилюдяною і антиукраїнською. Вона була створена в Радянському Союзі для того, щоб не дати прийти до тями українському народу – після смертей «революції», 1921р., 1933 р., жахів 1937-38 рр.., війни 1941-45 рр. і т.д. З крематорію неможливо побудувати хлібопекарню. В якійсь мірі, ці сили, які руйнують наявну “систему держави”, роблять добру справу – звільняють для нас будівельний майданчик. 

Пояснюю. В Житомирській області Радомишльський району є поклади титанових руд. Це кілька сіл з територією близько 30 тис. га. Дмитро Фірташ хотів почати там добувати. Він примусив обласну та усі сільради прийняти рішення на його користь. Але в 2013 р. місцеві жителі об’єдналися і створили територіальні громади. Вони повстали і відмінили рішення. Місцеві територіальні громади мають повноваження. Нам залишилося тільки зорганізуватися.

А ще в одному з госпіталів потрібно було зробити ремонт для лікування ранених хлопців з АТО. Прості люди, волонтери, за 3 дні зробили те, що будівельники робили б місяцями. Такий народ хіба можливо перемогти? Неможливо. Але такому народові потрібні відповідні керівники. 

- Назвіть першочергові успішні інструменти для подолання хабарництва.

Потрібно, щоб на національному каналі та каналах Рената Ахметова, Фірташа і всіх інших олігархів почали пропагувати – не бреши, не кради, служи суспільству. Щоб показували як це потрібно робити. Тоді, через півроку, український народ зарезонує на добро і правду. І зміни прийдуть. Господь покликав нас не до нечистоти, а до святості. Ми повинні служити особистим прикладом. Декларація безхабарності – один з інструментів цього - сам підписую і всіх свідомих українців закликаю. 

 

Кореспондент Руху Олена Гула

=========================================================================

Категорія: VIP про Рух | Переглядів: 960 | Добавив: kosyak_v | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
avatar
0
1
Це найкраща стаття від кореспондента руху!
avatar
2
На реальных примерах нужно учиться. Очень рада, что чиновник такого большого ранга  дал внятный ответ на вопросы, мучающие своей безысходностью.
avatar