Всі новини » 2015 » Лютий » 22 » Який розмір хабара сьогодні на митниці?
11:34
Який розмір хабара сьогодні на митниці?

Депутат Черкаської міської ради 48-річний Араїк Мкртчян призначає зустріч у своєму офісі на оптово-роздрібній базі на вул. Рози Люксембург. Територія огороджена.

Днями Мкртчян заявив на ­сесії міської ради, що з нього на митниці вимагають $6 тис. за провезення вантажівки ­цілого горіха і $12–15 тис. — за ­вантажівку чищеного. Скаржився, що після звернень до президента кількість перевірок зростає.

За останній рік нічого не змінилося. Як були проблеми, так і залишилися. Не можу відправити машини за кордон — скрізь треба дати на лапу. Експортує горіхи й насіння до Європи, в країни СНД, Ірак та Іран.

Коли Порошенко став президентом, місяць-два було добре працювати. Митники і податківці боялися. Потім усе раптово знову почалося. З однієї машини круглого горіха треба віддати 6 тисяч доларів їм у кишеню. Якщо не даєш хабар, то стоїш на митниці. Я найбільше стояв 20 днів. Це було не раз. Зупиняли нас восени і в січні. Потім сказали, що в мене прострочена фітосанітарна довідка. Але чому вона прострочена? Бо машини стояли. Щоб поїхали — давай гроші. Не дав — стоїш. Коли затримують машини, то маю 100 доларів збитків з однієї за день. Однак хабарів не даю.

Які схеми діяли за часів Януковича? Вони досі працюють чи з'явилися нові?

— Ситуація така ж. Відправляю горіхи з 2003 року. Їх перевіряють, як зброю: податкова, податкова міліція, СБУ. Машину вивантажують і знову вантажать. Якщо з Черкас виїхав нормально, то всі перевіряючі приходять в Одеському порту. У Черкасах ніхто прямо про хабарі не говорить. Тримають довго, шукають, до чого причепитися. Можуть ставити в такі рамки, щоб шукав на кого вийти і їм заплатити. Не йду на це. В Одесі все жорстко. Не пускають машини на пором. Потім виходять строки сертифікатів. Треба все проходити заново.

Яка люстрація? Начальник черкаської митниці — з Донецька, його заступник — теж звідти.

Яку найбільшу суму вимагали? Хоч раз без вимоги хабара вдалося провести вантаж?

— Такса починається від 6 тисяч доларів. Найбільше треба дати 25 тисяч — за горіх гарної якості. Ще залежить від тоннажу машини. Чим більша маса вантажу, тим дорожче обходиться. Я почав воювати. Можу возити 100 машин на місяць, а продаю тільки три-чотири. Боюся, як буду більше і вони стануть, то матиму величезні збитки. А так три машини стануть — і хай стоять. Я такий не один. Нас тисячі. Якби відправляв сто машин, то заробляв би не 200 тисяч, а 2 мільйони. І валюта була б у країні.

Як можна побороти хабарництво на місцях?

— У цьому не винні місцеві посадовці. Їм щохвилини дзвонять із Києва й дають вказівки. Треба поставити систему так, щоб я не знав, де міліція й податкова. Система має працювати прозоро — ось стільки відрахував на податки і все. Суди штрафують хабарників і відпускають. Потім ті звертаються до суду й поновлюються на роботі. Риба починає гнити з голови. Перші особи країни мають показати приклад — ми все робимо по закону і всі так робитимуть. Мають показати, де взяли свої статки. От звідки в чиновників такі статки, коли я в 10 разів більше заробляю, а вони за мене в 100 разів краще живуть?

Яке покарання має бути, щоб не давали й не брали хабарів?

— Посадити десятьох чиновників найвищого рівня. Не клерків, які підписи ставлять, а тих, хто за все відповідає. Інші боятимуться брати. Бо у всьому крайній бізнес поки що. Як платити в бюджет — треба. А коли за якісь роботи розрахуватися мають, то ні. Люди робили асфальт і стали злидарями, бо їм не заплатили. Це було при Ющенку, при Януковичу, при Порошенку. Хоча навести лад можна за місяць.

Рух «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів» закликає всіх свідомих українців відмовитися від хабарництва та долучитися до Руху, підписавши Декларацію безхабарності.

 

За матеріалами Газета.UA

Переглядів: 661 | Добавив: serggula | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar