Всі новини » 2015 » Травень » 4 » Гарантії незалежності Антикорупційного бюро
21:19
Гарантії незалежності Антикорупційного бюро

Чи не найнеобхідніша складова діяльності для новоствореного Національного антикорупційного бюро має стати його незалежність! Незалежність від незаконного впливу олігархів, політиків, органів влади, і особливо - від адміністрації президента! Переконаний, що будуть намагання вплинути на директора бюро, щоб на «своїх» не «наїжджав…».

Не варто забувати, що сьогодні директор бюро працює в адміністрації президента використовуючи відповідні ресурси адміністрації – а оце вже залежність. Сподіваємося, що в найближчий час держава надасть окреме приміщення та ресурси для незалежної діяльності НАБу.

Критично важливо, щоб директор Бюро «не прогнувся» під масованим впливом вище перелічених осіб, а провадив самостійний напрямок діяльності Бюро, як це передбачено профільним законом.

Закон «Про національне антикорупційне бюро» встановлює ряд гарантій для того, щоб новостворений правоохоронний орган був незалежним, а це:

 

  1. Особливий порядком конкурсного відбору Директора Національного бюро.

Ми стали свідками подібного відбору, який, безперечно, має великий позитив. В принципі, такий відбір, дійсно, покликаний на те, щоб  країна отримала кращого директора Бюро. Час покаже, чи, дійсно, вибрали кращого.

  1. Вичерпним переліком підстав припинення повноважень директора Національного бюро.

Профільний закон передбачає обмежену кількість підстав звільнення директора НАБу. Ці положення є недосконалими та потребують свого подальшого вдосконалення. Так, передбачено, що Верховна Рада може простою більшістю голосів звільнити директора Бюро. Це, безперечно, слабка захищеність директора від «політичної сваволі», тому норму потрібно змінювати, щоб очільника Бюро можна було звільнити тільки конституційною більшістю голосів.

  1. Конкурсними засадами відбору працівників Національного бюро. Очевидно, що не тільки директор має бути кращим. Кращими професіоналами мають бути ті, хто претендують на серйозні посади і немалі кошти за свою роботу. Тут вже, безпосередньо, пряма відповідальність голови Бюро, щоб підібрати тих, хто здатний буде на високому рівні виконувати поставлені антикорупційні завдання.
  2. Особливим правовим та соціальним захистом, належними умовами оплати праці працівників бюро.

Закон передбачає хорошу матеріальну винагороду для працівників Бюро. Зарплата, що буде коливатися в районі 20-50 тисяч гривен за сьогоднішніми мірками є достатньо високою. Також гарантуються високі відшкодування працівникам, які зазнають каліцтво при виконання своїх обов’язків, а також сім’ї загиблих працівників бюро. Отже, держава подбала, щоб працівники Бюро були належно забезпечені та не дивились на «чужу руку»…

  1. Особливим порядком фінансування та матеріально-технічного забезпечення Національного бюро.

Закон передбачає серйозні гарантії забезпечення діяльності НАБу. Гарантується повне і своєчасне фінансування Національного бюро в обсязі, достатньому для його належної діяльності, а також: фінансове забезпечення Національного бюро здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Фінансування Національного бюро за рахунок будь-яких інших джерел забороняється, крім випадків, передбачених міжнародними договорами України або проектами міжнародної технічної допомоги. Американці вже багато допомогли, варто і самим щось вкладати в належну роботу Бюро.

  1. Забезпечення особистої безпеки працівників НАБу, їх близьких родичів та майна.

Оскільки робота буде стосуватися корупціонерів, які крадуть багато, очевидно, що будуть намагання фізично розправитися з працівниками Бюро та членами їх сімей. Тому важливо, щоб правоохоронні органи і саме Бюро одразу на належному рівні продумало ряд превентивних заходів, щоб захистити вищезазначених осіб від погроз та насильства.

  1. Будь-які письмові чи усні вказівки, вимоги, доручення тощо, спрямовані до Національного бюро, які стосуються питань досудового розслідування і не передбачені Кримінальним процесуальним кодексом, є неправомірними та не підлягають виконанню.

«Телефонним правом» захочуть скористатися багато, особливо ті, хто високо «стоїть». Тому, виписана в законі норма про невиконання вказівок, що не передбаченні КПК і відповідного кримінального провадження, безперечно, є позитивом. Залишилося тільки не боятися користуватися цією законодавчою можливістю.

 

Як вбачається, законодавством передбачені чималі гарантії незалежної діяльності новоствореного антикорупційного бюро. Тут і захист від політичних втручань, і достатній рівень фінансування та соціального захисту, і чітка процедура необхідного реагування на незаконні дії третіх осіб. Чи скористаються цими можливостями працівники Бюро? Повинні, якщо, дійсно, захочуть реально боротися з корупцією – інакшого вибору в них просто немає!

 

Голова Національного Руху

«Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів»,

Адвокат,

Сергій Гула

Переглядів: 580 | Добавив: serggula | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar