Всі новини » 2015 » Грудень » 10 » Чому українці продовжують давати хабарі? Прес-реліз круглого столу
11:42
Чому українці продовжують давати хабарі? Прес-реліз круглого столу

9 грудня 2015 р. у Київському будинку вчителя відбувся круглий стіл «Чому українці продовжують давати хабарі – як зарадити цьому?», приурочений до Міжнародного антикорупційного дня (9 грудня).

Учасниками круглого столу були такі експерти з питань хабарництва та корупції та моральні авторитети країни: Патріарх Філарет – Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату, Левко Лук’яненко—Герой України, Андрій Марусов – Голова Правління «Тransparency International Україна», Дмитро Шерембей – Голова Правління «Пацієнти України», Олексій Трофимов – Заступник директора Департамента освіти і науки, молоді та спорту КМДА, Сергій Гула – Голова Національного руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів».

Також у заході прийняло участь більше 60-ти осіб, серед яких активісти громадських організацій, адвокати, державні службовці, підприємці, викладачі та студенти.

Організатором публічного форуму «Подолаємо хабарництво разом!» та круглого столу в рамках цього форуму виступило ГО «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів». Партнерами заходу були Департамент освіти і науки, молоді та спорту КМДА та Американська асоціація юристів «Ініціатива з верховенства права».

Під час круглого столу були розглянуті питання причин високого рівня корупції в Україні та висунуті конкретні рекомендації щодо їх подолання. Ці рекомендації  стосувалися змін, як на законодавчому рівні, так і на рівні ментальності, а також практичних порад щодо інструментів боротьби з корупцією у різних сферах суспільного життя.

Патріарх Філарет: «У нас в Україні створена система корупції і найперше треба зруйнувати її. Не треба думати, що корупціонери – це якась невелика група людей, які є багатими. Є корупція і в медицині, і в школі». Також Патріарх, зазначив, що корупція і хабарництво є гріхом.

Говорячи про основну причину корупції Святіший владика задав питання: «Як людина може вижити, якщо зарплата низька?» і зазначив, що є багато тих, «хто не хоче вплутуватися в корупцію, але змушений, бо не може вижити».

«Тому постає питання підвищення заробітної платні населенню, - підсумовує Філарет. - Має бути заповнений бюджет. А бюджет в основному заповнює середній бізнес, який зараз майже зруйнований. Тому постає питання справедливого оподаткування». Також Святіший владика зазначив, що «корупцію в державі неможливо подолати, не подолавши несправедливість держави», а для цього «необхідно прийняти справедливі закони, які б служили  народу, а не збагачували окремих людей».

Герой України Левко Лук’яненко коріння хабарництва вбачає ще в системі Радянському Союзі. «Світогляд і моральні принципи змінюються поступово. Радянським людям всього не вистачало. Усе люди не купували, а “діставали”». Це розвивало хабарництво, яке стало нормою життя. Також радянська система вбила активність та ініціативність.

Говорячи про незалежну Україну Левко Лук яненко зазначив: «У нас ще жодного разу не відбулися чесні вибори. Вина в цьому нас, бо ми ще не навчились боротися за свої права». «У нас зрослася влада і бізнес, - продовжував пан Левко, - в результаті не діє закон».

«Я пропонував би, щоб наше зібрання склало Резолюцію до Президента України: в інтересах боротьби з хабарництвом усунути Генерального прокурора Шокіна з посади».

Поважні спікери також обговорили питання відмінності подарунку від хабара. Патріарх Філарет: «Той, хто приносить дар, нічого не вимагає. Це ознака вдячності. А ознака хабара: «За те, що я даю, я вимагаю щось взамін». Левко Лук’яненко звернув увагу, що суб’єктом отримання хабара має бути особа, що «має певні владні повноваження і яка має за це (отриманий хабар. – Прес-служба) щось зробити».

 

Голова Правління «Пацієнти України» Дмитро Шерембей: «Мы коррупцию считаем прямым убийством человека. В сфере здравоохранения в Украине за одни сутки исчезает 1,5 тысячи человек». Головну проблему Дмитро Шерембей вбачає в тому, що дорогі ліки, виділені на лікування тяжких і смертельно небезпечних хвороб, розкрадаються або перепродуються лікарнями.

 «Одно из маленьких решений, которое дает возможность украинцам как минимум не быть обманутым. Небольшая программа, которая покажет, какие лекарства есть в больнице… Чтоб в любом городе любой гражданин мог зайти в компьютер, и чтобы он точно знал, на что он может расчитывать в наших медицинских учреждениях. И чтобы ни один главврач не перепродал ни одной таблетки, которую выделило государство. Это очень маленький шаг, но очень значительный. Стоимость этого шага – 45 млрд. гривен в год, которые съеконямятся из кармана населения. Для этого нужна всего лишь подпись одного премьер-министра».

«Обращение к Кабмину: перейти на систему открытых данных всех лечебных учреждений».

Голова Національного руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів» Сергій Гула:

«Більшість людей, отримавши список ліків у лікарні іде та купує їх. Давайте будемо не так спішити, щоб нас обманювали. Коли в школі директор чи завуч каже, що потрібно здати гроші на ремонт, давайте не так спішити. Спершу поцікавимося, а чи районне управління освіти не виділило кошти на це питання. Давайте зробимо простий запит чи звернення в пологовий будинок, щоб дізнатися: ліки виділяють чи не виділяють… Ми маємо сьогодні прекрасний Закон «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації».

Також  Сергій Гула відзначив, що одним з проектів руху «Ні хабарництву!» є проект «Повідом про хабар»: «Ви можете написати на нашому сайті і ми надішлемо запит до відповідного органу».

Наголосив Сергій Гула і на великій ролі об’єднань громадськості. Зокрема, для подолання корупції та хабарництва в бізнесі необхідно: «1. Об’єднання підприємців. 2. Навчання персоналу: створювати відповідні програми, курси. 3. Організоване лобіювання антикорупційних законів».

Голова Правління «Тransparency International Україна» Андрій Марусов: «Необхідно, щоб запрацювала невідворотність покарання… Не важлива жорсткість покарання, важлива саме невідворотність».

Заступник директора Департамента освіти і науки, молоді та спорту КМДА Олексій Трофимов: «Ця проблема виникла в українському суспільстві не лише через те, що є корупціонери, а й тому, що більшість людей готова давати ці хабарі. Дуже важливо, щоб наша молодь і все суспільство розуміло: не тільки незаконно брати, але й давати теж незаконно…

Звичайно, важливо й нормативні акти доопрацювати. Звичайно, потрібно мати свідомість й кожному чиновника, який займає певну посаду».

 

Керівник проекту «Антикорупційні ініціативи Києва» Світлана Благодєлєвєва-Вовк зазначила, що «доступ до правоохоронної і судової системі закритий для громадськості». Як громадський діяч основну проблему вбачає у відсутності взаємного зв’язку від громадськості. «На негативні дії необхідно давати негативний взаємний зв’язок. Засуджувати хабарництво».

Щодо протидії хабарництву в освіті, пані Світлана запропонувала такі кроки: 1) Очищення: «Оновити, провести ротацію системи управління. Нові люди, які зруйнують систему патрон-клієнтських відносин… Для цього необхідно, по-перше, дослідити походження коштів у очільників в освіті. Далі провести власне ротацію на конкурсних засадах. Термін перебування управлінця на одній посаді має бути обмежений, 4-5 років, я вважаю, достатньо».

2) Питання фінансування: легалізувати благодійні внески. Зокрема, проблема благодійних внесків у школі в тому, що «ними управляють директори шкіл. А мають – наглядові ради».

3) Досягнення суспільної згоди, яке має базуватися на розвитку так званих «соціальних компетенцій». «Проблема в тому, що кожен протискує своє рішення, а не шукає консенсусу, домовленості… Ми маємо впроваджувати розвиток соціальних компетенцій в школах, в вищих навчальних закладах, в системі післядипломної освіти».

За результатами круглого столу та форуму буде складено відповідні Резолюції до органів державної влади та до громадськості.

На завершення круглого столу всі учасники підписали спеціальну Декларацію безхабарності, чим самим засвідчили, що вони не будуть давати і брати хабарів і тим самим змінювати Україну!

Прес-центр Руху «Ні хабарництву!»

Юля Сичова

Переглядів: 757 | Добавив: serggula | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar