Всі новини » 2014 » Грудень » 29 » Чим буде займатися Національне антикорупційне бюро?
08:08
Чим буде займатися Національне антикорупційне бюро?

14 жовтня 2014 року поправу можна вважати історичним днем. Саме в цей день Верховна Рада України ухвалила антикорупційний пакет законів, серед яких і Закону України «Про Національне антикорупційне бюро».

Все ж таки, Україна дозріла до того, щоб створити окремий орган, який буде займатися боротьбою з корупцією та хабарництвом у вищих ешалонах влади. Прогалина заповнена. Питання лише в тому – наскільки ефективно запрацює новий антикорупційний орган України.

Варто зазначити, що повноваження в Національного антикорупційного бюро (НАБ) є достатньо широкими. Так наприклад, бюро отримало статус правоохоронного органу, це означає, що національне бюро буде володіти повноваженнями досудового слідства, оперативно-розшукової діяльності, повноважень арешту та викриття корупційних правопорушень та інше.

Окрім цього, проаналізувавши Закон «Про Національне антикорупційне бюро» можна виділити такі головні функції, які буде здійснювати НАБ:

 

 1. Контроль за ефективністю використання коштів Рахунковою палатою;
 2. розшук та арешт коштів і майна, які є предметом корупційних дій;
 3. співпраця з громадянами, які повідомляють про корупцію та хабарництво на умовах конфіденційності, матеріально і морально заохочувати їх;
 4. отримання від банків, підприємств та організацій інформацію і документи про операції, рахунки, вклади, угоди фізичних та юридичних осіб;
 5. опечатувати архіви, каси, приміщення (за винятком жилих) на строк до 10 діб;
 6. вилучати предмети і документи, що є предметом корупційних дій;
 7. витребувати в органів державної влади і місцевого самоврядування всю необхідну інформацію для проведення антикорупційних заходів;
 8. використовувати транспортні засоби фізичних та юридичних осіб з наступним відшкодуванням завданих збитків;
 9. надсилати державним органам, органам місцевого самоврядування обов’язкові до розгляду пропозиції та рекомендації;
 10. подавати до суду позови про визнання недійсними угод у порядку, що є предметом корупційних дій;
 11. здійснювати міжнародне співробітництво та залучати міжнародних кваліфікованих антикорупційних експертів;
 12. виступати як представник держави під час розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ про розшук, арешт, конфіскацію та повернення в Україну майна.

Отже, як бачимо, повноважень в Національного антикорупційного бюро є достатньо серйозними для того, щоб реально боротися з корупцією. На сьогодні, головне питання в тому – хто очолить НАБ та які фахівці безпосередньо будуть здійснювати функції бюро. Саме від цього буде залежати ефективність діяльності НАБ.  

 

Аналітик Transparency International Україна

Голова Рух «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів»

Сергій Гула

 

 

 

Переглядів: 948 | Добавив: serggula | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar